Организаторите на „Комик-кон“ Прага 2025 очакват актьорите Лоренцо Ламас и Робърт Луелин, съобщи „Ческе новини“.
Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.
На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-
След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън".
Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г.
"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."
По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да
Бронежилетка, на която е нарисувано знамето на Великобритания „Юниън Джак“ (Union Jack) от британския уличен художник Банкси, беше продадена за 780 000 британски лири (932 000 евро) на търг в аукционната къща „Сотбис“, предаде АФП.
Жилетката, изработена от стара полицейска екипировка, е една от петте, създадени от художника. Творбата подчертава високите нива на престъпления с ножове във Великобритания. Оценката й възлизаше на 300 000 британски лири.
Британският рапър Стормзи направи жилетката известна, носейки я на концерта си през 2019 г.
„Както само Банкси умее, той успява да концентрира сложен социален проблем в едно произведение на изкуството“, каза Ема Бейкър, ръководител на отдел „Продажби на съвременно изкуство“ в „Сотбис“.
Миналия месец лондонската полиция обвини двама мъже в краж
В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“- Сливен на 21 октомври ще бъде открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров. Това съобщиха от културната институция.
В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович и др.
Портретите на възрожденците са символи на национална чест и гордост, посочват от библиотеката. Чрез прецизната техника на реалистичния портрет на художника Станимиров, е постигната неповторима индивидуалност и изразителност на рисунъка. Поради отдалечеността на времето, в което тези бележити личности за живели и оскъдните описания за голяма част от тях запазени в документални
Документалният филм „Възкресението на дилетанта“ ще бъде представен премиерно в София на 12 ноември в кино „Влайкова“, съобщава режисьорът Христо Йоцов.
По думите му филмът разказва историята на забравения български гений Чавдар Мутафов (1889-1954). Той е ненадминат сладкодумник, за чието внимание се борят враждуващи литературни кръгове, но завършва живота си изолиран от литературните среди; архитект на ключови софийски училища, които и днес привличат погледа ни; писател и художествен критик, който все още е актуален, разказва Христо Йоцов.
Филмът е озвучен от актьора Димитър Ангелов.
„Ще видите още съхранени архивни кадри отпреди 30 години на проф. Петър Петров. Ще чуете и невероятния разказ за това как Чавдар Мутафов бива изваден от забвението, отредено
Фестивалът, който събира фенове на филми, сериали, комикси и научна фантастика, ще се проведе от 11 до 13 април 2025 г. в чешката столица. Освен двамата знакови актьори се очакват още ютюбъри, писатели и художници на комикси. Фестивалът предлага различни активности за всички възрастови групи. Събитието включва беседи с гостите, фотографиране със знаменитости, филмови прожекции, тематични уъркшопове. Съставна част от фестивала е и т.нар. Покемон зона.
Тазгодишният "Комик-кон" в Прага събра 27 хил. души през април – рекорд в петгодишната история на проявата.
Първото подобно събиране на фенове на комикси и фантастика е в САЩ през 1970 г.
Актьорите Киану Рийвс и Алекс Уинтър, които изпълняват главните роли в трите филма „Бил и Тед“, се завръщат за нова съвместна работа - този път на Броудей , предаде Асошиейтед прес.
Двамата ще участват в пиесата „В очакване на Годо“
Премиерата е планирана за есента на 2025 г. Режисьор е Джейми Лойд, номиниран четири пъти за награда „Тони“.
„В очакване на Годо“ е написана от драматурга Самюъл Бекет през 1949 г. В нея се разказва за Владимир и Естрагон, които очакват идването на мистериозния персонаж Годо, но той така и не пристига. Рийвс ще изиграе Естрагон, а Уинтър - Владимир.
Пиесата е представена за първи път на Бродуей през 1956 г. Оттогава е играна още три пъти, последно през 2013 г. с участието на Иън Маккелън и Патрик Стюарт.
С тази роля Киану Рийвс ще дебютира на Бродуей, докато Уинтър вече два пъти е участвал – през 70-те години н
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата.
Използвани са „Любов", „Анданте", „Чинцано" и „Три момичета в синьо" на известната писателка, белетрист и драматург, родена през 1938 година. Тя е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са цензурирани от съветското правителство.
„Защо да бягаме от реалността, щом реалността е такава – ние просто обичаме да пием, обичаме я тая работа, а не че от кой знае какви висши обстоятелства там нещо да забравим. Пием, защото това е прекрасно само по себе си – да пиеш. Какво повече ни трябва в тая кухня – две стари палта на пода и бутилка на масата. Нищо
Мултидисциплинарните артисти Елена Калудова и Марк Поспих ще представят своя съвместна инсталация на име "Граници" на 4 октомври в Културен център "Морско казино" в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
От септември насам двамата работят по мултимедийната инсталация в отдалеченото странджанско село Граничар, разположено близо до българо-турската граница. Затова и творбата им изследва темите за разделението, идентичността и пространствата на прехода. Тя поставя акцент върху физическите и символични бариери между хората, културите и географските места, като използва мултимедийни елементи – видео, звук, скулптурни обекти и картини.
Артистите разглеждат как границите – политически, социални или лични – оформят идентичността и взаимодействията ни с околната среда, като канят зрителите да преосмислят тези концепции в контекста на с
Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.
Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.
Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.
Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.
За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.
Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.
В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора
Поради големия интерес към изложбата „Дечко Узунов. Съзидания.125 години от рождението на художника“ ще удължим експозицията до 9 октомври включително.
Това обявиха от екипа на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Експозицията съдържа над 90 произведения в жанровете портрет, натюрморт, пейзаж и композиция (фигурална и абстрактна). По изложбата са работили кураторите Аделина Филева, Пламен В. Петров и Рамона Димова, както и сътрудниците Николета Гологанова-Петрова и Наташа Ноева. Реставратори на произведенията са Илинка Чергарова, Милан Михайлович и Светлана Христова.
На откриването на експозицията в Софийската градска художествена галерия бе валидирано пощенско-филателно издание на тема „125 години от рождението на Дечко Узунов“. То е в тираж от 5000 броя, с номинална стойност 1,35 лева и специален пощенски печат. Художни